Komunikat Przewodniczącego PTMTS Prof. Włodzimierza Kurnika

Przewodniczący Zarządów Oddziałów PTMTS

Szanowni Państwo,

w nadzwyczajnych warunkach głębokiego kryzysu w naszym kraju spowodowanego epidemią koronawirusa, Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej wykonuje swoje zadania statutowe, respektując przepisy i zalecenia państwowe, w pełni świadomości tego, że nadrzędnym obecnie celem jest ochrona życia i zdrowia społeczeństwa.

Przekazuję Państwu, a za Państwa pośrednictwem wszystkim członkom naszego Towarzystwa, następujące informacje dotyczące pracy i bieżących spraw, którymi zajmuje się Prezydium Zarządu Głównego.

  1. Biuro i wszyscy członkowie Prezydium pracują w trybie zdalnym, komunikując się za pomocą poczty elektronicznej i telefonów komórkowych. Nie są możliwe wizyty interesantów ani praca w siedzibie Biura, ponieważ gmach IL Politechniki Warszawskie, gdzie Biuro się mieści jest czasowo zamknięty.
  2. W ramach starań o sponsorowanie Kwartalnika JTAM, rozpoczętej na początku stycznia 2020 roku udało się uzyskać wsparcie finansowe od sześciu instytucji: Politechniki Poznańskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Gdańskiej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Politechniki Warszawskiej oraz od firmy Siemens Polska (w sumie 60 tys. zł), co na razie pozwala przetrwać czasopismu najtrudniejszy okres po utracie dotacji państwowej). Akcja nie została jeszcze zakończona i są pewne szanse na dalsze środki.
  3. Dzięki sponsoringowi – jak wyżej – mógł ukazać się nr 2/2020 JTAM, zawierający 23 artykuły pokongresowe z PCM-CMM 2019 w Krakowie. Jest on już dostępny na stronie jtam.pl, wkrótce ukaże się także w formie drukowanej. Trwają prace nad kolejnymi zeszytami.
  4. Plany dotyczące czterech konferencji organizowanych przez PTMTS w dalszym ciągu roku 2020, według dzisiejszych informacji są następujące:
  • XIX Konferencja „Mechanika w Lotnictwie” ML-XIX 2020, jeśli sytuacja na to pozwoli, odbędzie się w dniach 21-24 września 2020
  • 3rd Workshop on Porous Media – konferencja została odwołana
  • 19th International Conference on Experimental Mechanics ICEM-2020 została przeniesiona na rok 2021,
  • 29th Conference on Vibrations In Physical Systems – na razie termin (14-16.10.2020) pozostaje niezmieniony
  1. Na razie nie przewidujemy zebrań Zarządu; gdyby pojawiła się pilna potrzeba, rozważymy ich organizację, zgodnie ze Statutem, w sposób zdalny

 

Życzę wszystkim Państwu zdrowia i optymizmu w tym trudnym czasie oraz wiele sił, aby sprostać nowym wyzwaniom. Łączę też serdeczne tradycyjne życzenia wielkanocne.

Prof. Włodzimierz Kurnik
Warszawa, 7.04.2020

Print Friendly, PDF & Email